Možno ste nevedeli, že práčky a sušičky patria k najnákladnejším spotrebičom, ktoré doma máme. Ak chcete teda ušetriť v domácnosti na energiách, najlepšie je začať pri praní. Prať však potrebujeme, obzvlášť, ak máme doma malé deti. Ako si teda vyprať a nezruinovať pritom domáci rozpočet?
Koľko nás stojí pranie
Spotreba vašej práčky závisí od energetickej triedy, do ktorej patrí. Ak máte napríklad triedu práčky A+++, spotrebujete 96 kWh za rok, čo je asi 14-39 eur, ak periete priemerne trikrát týždenne. Energetická trieda A zasa spotrebuje 160 kWh, a to je 24-71 eur ročne. To je len cena elektriny – ešte k tomu musíme samozrejme pripočítať cenu vody. Práčka spotrebuje v priemere 30-60 litrov na jedno pranie. Za rok to tak vyjde na cca 23 eur, pri staršej práčke aj 34 eur. Šetriť na praní sa teda určite oplatí.
Perte na nižších teplotách
Už len použitie teplej vody namiesto horúcej zníži spotrebu energií na polovicu. Použitie studenej vody teda ušetrí ešte viac. Môžete ju použiť na oblečenie, ktoré nemá žiadne viditeľné fľaky, ale je len spotené. Na pranie pri nižších teplotách však potrebujete aj špeciálny prací prostriedok, nepostačí ten klasický. Bežne znečistenú bielizeň perte iba na tridsiatke. Spotrebujete tak o 38 % energií menej, než pri praní na 40 stupňoch. Navyše šetríte nielen peniaze, ale aj planétu – oblečenie a textil vám vydržia dlhšie a nebudete zbytočne tvoriť odpad.
Zabudnite na sušičku
Nikdy nepúšťajte práčku poloprázdnu – zožerie totiž toľko energie, ako plná. Ľudia majú tiež tendenciu hádzať do práčky veci po každom nosení. Niektoré kúsky stačí len vyvetrať. Samozrejme, spodnú bielizeň, plavky a ponožky sa perú po každom použití, ale podprsenky je možné nosiť aj 3-4 dni. Premýšľajte nad tým, čo periete a ušetríte nielen peniaze a prírodu, ale aj svoje oblečenie. Aj preto neodporúčame používať sušičku – okrem vysokej spotrebe energie totiž patrí k najväčším ničiteľom energie. Slnko a vietor predsa robia svoju prácu zadarmo a navyše aj úplne ekologicky.