Sú ľudia, ktorí by prisahali, že za svoje pevné zdravie vďačia pravidelnému poháru červeného vína. V Stredomorí si na víne a olivovom oleji dokonca postavili celý stravovací štýl, o ktorom sa hovorí ako o jednom z najzdravších na svete. Je to však naozaj tak, že je striedma konzumácia alkoholu zdraviu prospešná, alebo je to len mýtus?
Pomáha kardiovaskulárnemu systému, ale…
Pri zdravotných pozitívach miernej konzumácie alkoholu to obvykle súvisí s jeho vplyvom na kardiovaskulárny systém. Keďže cievne choroby môžu celosvetovo približne za tretinu všetkých úmrtí, do istej miery sa to vzťahuje aj na celkové zdravie. Viacero vedeckých štúdií ukazuje, že mierna konzumácia alkoholu (ktorá predstavuje 15-20 g alkoholu denne = 0,4 l piva alebo 0,15 l vína) môže mať na zdravie našich ciev ochranný účinok.
Úplne opačná situácia však nastáva pri nadmernej konzumácii alkoholu. Tam je naopak riziko cievnych ochorení oproti abstinencii vyššie. Týka sa to aj nárazových konzumentov alkoholu, ktorí striedajú dni úplnej abstinencie s dňami s nadmerným pitím alkoholu. Keď sa teda opijete, váš organizmus vám určite vďačný nebude.
Ak si už alkohol nechcete odpustiť, nemusí to vždy skončiť pri opíjaní sa. Vyskúšajte napríklad tieto recepty na miešané nápoje, vďaka ktorým nebude množstvo skonzumovaného alkoholu až také veľké a navyše si aj pochutnáte.
K chudnutiu vám nepomôže
Každý gram alkoholu obsahuje približne 7 kilokalórií, čo z neho robí takmer dvakrát taký výdatný zdroj energie, ako sú sacharidy a bielkoviny. Keď sa k tomu pripojí ešte ďalší pridaný cukor, kalorická hodnota alkoholických nápojov môže byť pomerne vysoká.
O kalóriách v alkohole sa niekedy tiež hovorí, že sú “prázdne”. Neznamená to, že sa hneď ukladajú do tukových zásob, no rozhodne z nich nevytvoríte žiadne sacharidy ani bielkoviny, ktoré môžu byť pre telo dôležitejšie. O chudnutí alebo priberaní na hmotnosti síce rozhoduje celková kalorická bilancia, no už jeden alkoholický nápoj denne môže snahu o kontrolu hmotnosti narušiť.
To však nie je všetko, na čo má alkohol negatívny vplyv. Hoci mierna konzumácia alkoholu môže napríklad znížiť riziko prejavov symptómov depresie, pri jeho pravidelnej konzumácii však hrozí riziko závislosti. Je teda vhodné mať sa na pozore aj pri striedmej konzumácii alkoholických nápojov.
K závislosti je len krôčik
Viete, čo je najväčším problémom miernej konzumácie alkoholu? Že je len kúsok od tej strednej, a tá zasa nemá ďaleko od nadmernej konzumácie alkoholu. Keďže je alkohol návykový, rozhodne vás bude v postupnom pridávaní podporovať.
Z toho dôvodu by sa konzumácia alkoholu (v akomkoľvek množstve) nikdy nemala odporúčať na podporu zdravia organizmu. Ak už alkohol z akýchkoľvek dôvodov konzumujete na pravidelnej báze, snažte sa držať príjem len v miernej hladine a predovšetkým sa snažte zabrániť postupnému navyšovaniu svojej spotreby. Na udržiavanie dobrého zdravia radšej odporúčame výživové doplnky alebo vitamíny, ktoré si môžete kúpiť výhodnejšie vďaka týmto DrMax zľavám, alebo môžete využiť tieto zľavové kódy a akcie a ušetriť ešte viac.